Alman Noel Köy Pazarları

Blog yazısı

Alman Noel Köy Pazarları

02.11.2019

Avrupa’nın birçok ülkesinde, Noel ve öncesindeki 3-4 hafta boyunca çok renkli ve eğlenceli kutlamalara sahne olan pazarlar kuruluyor. Christkindlemarkt, yani Alman Noel pazarları, Almanya’da yılın son ayının en büyük etkinliklerinden. Noel’in ticari ruhundan uzak, gelenekselleşmiş bu pazarlarda, her tür el yapımı hediyeyi bulabilir; aynı zamanda da pazarın kurulduğu şehre özgü lezzetleri de burada tadabilirsiniz.

Noel pazarları, Almanya’nın festival ruhunu en güzel şekilde gözler önüne serer. Her yıl Noel’den 4 hafta önce kurulan ve sayısı ülke çapında yaklaşık 2,500’ü bulan bu pazarlar, sizi Almanya’nın Noel öncesi heyecanını paylaşmaya davet ediyor. Akşamları bütün şehri aydınlatan Noel ışıkları ve çeşit çeşit süslenmiş yılbaşı ağaçları ile şehrin her köşesinden gelen, değişik lezzetlerdeki yemeklerin ve yılbaşı kurabiyelerinin kokusu; size unutulmaz bir yılbaşı tatili yaşatmayı garanti ediyor.

Ülkenin hemen hemen her şehrinde kurulan bu pazarlara gösterilen ilgi, her geçen yıl artmakta. Bunun en büyük nedeni ise, şüphesiz, bu pazarların şehrin tamamında yarattığı geleneksel festival havası. Hepsinin kendine has özellikleri olan bu pazarlar, klişeleşmiş ve artık ticarileştirilmiş yılbaşı kutlamalarından sıkılmış ziyaretçilere değişik alternatifler sunuyor. Eğer siz de yılbaşı için farklı bir aktivite arayışı içindeyseniz, hediyelerin ve eğlencenin tek tip olmadığı ve gerçekten ‘geleneksel’ bir Noel’in nasıl yaşandığını tecrübe edebileceğiniz herhangi bir Almanya şehrindeki, herhangi bir Noel pazarını ziyaret etmelisiniz.

Hediyelik eşyalar, türlü yiyecekler…

Alman Noel pazarlarında Noel’le ilgili her tür hediyelik eşyayı bulmanız mümkün. Özellikle geleneksel figürlerle işlenmiş tahta eşyalar, ipli kuklalar, oyuncaklar, mumlar ve kuzu derisinden yapılmış ayakkabılar pazarlarda en çok ilgi gören ürünlerden. Pazarda bulunan ve hayır diyemeyeceğiniz şeyler arasında, birbirinden leziz yiyecek ve içecekler de var. Soğuk kış gününde içinizi ısıtacak bir kadeh alkollü ya da alkolsüz sıcak şarap; fırınlanmış elma dilimleri, sıcacık kestaneler, ızgara sosisler ve Lebkuchen (içinde zencefil, tarçın, karanfil gibi baharatlar olan Noel kurabiyeleri ve çörekleri), değişik şekillerde hazırlanmış badem ezmeleri ve daha birçok yöresel tat Alman Noel pazarlarında sizleri bekliyor.

Alman Noel pazarlarının çoğu Kasım ayının son haftasında kurulup Noel arifesine ya da birkaç gün öncesine kadar devam ediyor. Sabah 10.00’da açılan pazarlar genelde akşam 22.00’ye kadar açık kalıyor.

Ne zaman gitmeli, nereleri gezmeli?

Almanya’da her pazarın kendine has pek çok özelliği bulunduğundan sadece tek bir pazarı değil de birden çok pazarı gezmenizi, hatta imkânınız varsa değişik şehirlerin merkez pazarlarına gitmenizi tavsiye ederiz. Tek bir şehirde konaklayacak olsanız da bu şehirdeki çeşitli pazarları gezerek hem büyük pazarlarda daha çeşitli alışveriş yapabilir, hem de kasabalarda kurulan daha küçük pazarlarda nostaljik bir gün geçirebilirsiniz.

Diğer Yazılar
Sizin için seçtiklerimiz