Cumhuriyet Bayramı Orta Asya Turu

Haber detayı

Cumhuriyet Bayramı Orta Asya Turu

SU TOPRAĞA YÜRÜDÜĞÜNDE  CAN  BAHAR’A AŞIK  OLUR ; ORTASYADA NEVRUZ BAYRAM ÇİÇEK ZAMAN OLUR (hkg)

Ne güzel ayrılıktır sonbahar, Meyve ağırlaştığında  Dal boynunu büker kopuş  özgürlüğe  rızık insana düşer  (hkg)

8 GÜN / 7 GECE 

TÜRKİSTAN (YESİ)-ÇİMKENT- TAŞKENT- HİVA  - BUHARA -SEMERKANT

 

1.GÜNÜ                                    HAREKET ve VARIŞ              

İstanbul Atatürk havalimanından özbekistan havayollarının 10:30 İstanbul – taskent uçuşu ile Özbekistan varış 17:05.. karşılama  ve akşam yemeğinin ardından Kazakistan sınır kapısı ve gümrük işlemleri çimkent hareket 120 km 2 saat otele yerleşme ve konaklama çimkent Kazakistan..                                                                                                   

1. GECELEME ÇİMKENT

 

2 .GÜNÜ                                   ÇİMKENT - YESİ – TAŞKENT

Sabah Saat 04:50 ‘ De Çimkent şehrine varış. Havaalanında karşılama ve Restoran’a kahvaltı için transfer.

Kahvaltı ardından Yesi şehrine transfer oluyoruz. Türkistan Özerk Bölgesi ,Yesi şehrinde bulunan Unesco Dünya mirası listesinde bulunan , tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı ünvanını taşıyan , büyük

 din alimi HOCA AHMET YESİ HAZRETLERİNİ ziyaret. Ziyaret sonrası Çimkent’e dönüş.

Akşam yemeği yerel restoranda. SAAT: 16:00 CİVARI  

SINIR İŞLEMLERİ VE TEKRAR ÖZBEKİSTANA GERİ DÖNÜYORUZ..                                                           

2. GECELEME TAŞKENT  

 

3. GÜNÜ                                  TAŞKENT – HİVA

Kahvaltımızı otelden aldıktan sonra TAŞKENT TURUMUZA BAŞLIYORUZ.. . Bağımsızlık meydanını ve Emir Timur meydanını, ardından Şehitler meydanına hareket. 2. Dünya savaşında Ruslar ve Ukraynalılardan sonra en çok şehit veren Özbekistan’ın Şehitler meydanına hareket ediyoruz. Hazreti İmam Kompleksi; Burak Han Medresesi ,Keffal Şaşi türbesi,Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı kerimin ‘ in orijinal Mushaf-ı’ nı ziyaret ediyoruz . Kökeldaş medresesi ve çorsu pazarında Alışveriş için serbest zaman.Akşam SAAT: 17:00 TAŞKENT -HİVA iç hat uçuşu 18:40 40 dakika uçuş hiva varış ve akşam yemeği restorantta  isteğe bağlı özel eğlence eşliğinde                                                                                                                

3. GECELEME HİVA

 

4. GÜNÜ                                   HİVA

Otelde yapılacak kahvaltının ardından Hiva şehir turumuza başlıyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva ‘ da yürüyerek yapacağımız şehir turuna hemen başlıyoruz. UNESCO dünya mirası listesinde yer alan; İçan kale ve iç kalesi olan Kunya – ark ( eski kale ) Cuma camiisi Said Alaaddin mozolesi, Arap Han ve Muhammed Amin Inak Medreseleri göreceklerimiz arasında.Turun devamında Allakuli Han medresesi, Taş Hovli Sarayı, şehirdeki belki de en kutsal mekan olan Pehlivan Mahmud Mozolesi ve son dönem islami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi görülecek yerler arasında yer alıyor. Akşam yemeği han sarayda ve konaklama otelimizde..                                                              

4. GECELEME HİVA

 

5. GÜNÜ                                     HİVA – BUHARA ULAŞIM

Otelde yapılacak erken  kahvaltının ardından – buhara’ya hareket yolculuğumuz sırasında orta asyanın en büyük çölü kızıl kum çölünü geçeceğiz. Ve en önemli akarsı amuderya nehrinin yanından geçeceğiz.. buhara varış ve otele transfer  akşam yemeği özel bir restoranda                                                                                                                                                   

5. GECELEME BUHARA

 

6. GÜNÜ                                    BUHARA

Otelde sabah kahvaltısının ardından Buhara turumuza başlıyoruz.

İsmail Samani türbesi, Çeşme-i Eyüp türbesi, Bolo Havuz camii, Ark kalesi görülmesi

Leb-i havuz, Taki Telpak Furuşan , Taki zergeran ,Taki Sarrafan Kapalı çarşıları ,Magaki Attar camii i Cuma Mescidi , Mir Arap Medresesi , Minare-i kelan , Nasrettin Hoca Heykeli , göreceğimiz yerler arasında .Akşam yemeğimizi Nadir Divan begi Medresesinde Özbek Milli folklör gösterisi eşliğinde alacağız. Konaklama otelimizde.                     

6. GECELEME BUHARA

 

7. GÜNÜ                                    BUHARA -SEMARKANT

Otelimizde erken yapılacak kahvaltının ardından, Şah-ı Nakşibendi hazretlerinin ziyaret edilmesi. hara Emirlerinin yazlık sarayı Sitoraı- Mohi Hossa Sarayının gezilmesi. BUHARA -SEMARKANT ulaşım.. 248 km yaklaşık 3 saat: Semerkand şehrine 25 km kala Çelek köyünde bulunan İmam Buhari Hz. türbesine ziyaret. Ardından Konigil köyünde bulunan Zarif Aka atölyesini ziyaret edeceğiz. Atölyede dut ağacı kabuğundan kağıt üretimini izleyebiliriz. Öğlen Semerkand’a varış, otele yerleşim ve hemen Semerkand gezilerimzi başlıyoruz: Uluğ Bey rasathanesi, Şah-ı Zinde türbeleri (nekropoli), Hz. Hızır camii (dışarıdan) göreceğimiz yerler arasında. El-Merosı tiyatrosuna transfer oluyoruz ve özbek milli elbisesi evolüsyonu göstergisini seyredeceğiz. İsteğe bağlı   Akşam yemeği restoranda ve Konaklama otelde.                                                                         

7. GECELEME SEMERKANT

 

8. GÜNÜ                                    SEMERKANT

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından hemen Semerkand turumuzu devam ediyoruz. Göreceğimiz yerler sırasıyla İMAM MATURİDİ, Emir Timur türbesi, Registan meydanı (Uluğ bey medresesi, Tillekari camii, Şirdor medresesi), Bibi hanım Camii, Bibi hanım türbesi. Ardından Siyap pazarında alışveriş için serbest zaman.

Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra Semerkand şehrinin en mühteşem restoranında veda yemeğimizi alıyoruz.

Yemekten sonra Semerkand Havalimanına transfer, HY-275 ile İstanbul’a uçuş Tur sonu

Diğer Haberler
Sizin için seçtiklerimiz